Turbokoftan's 528 Turbo -91, 567whp/739Nm @ 1,6bar

Projektrådar med information och bilder om olika byggen
Sportmerca
Ganska mycket laddtryck
Inlägg: 73
Blev medlem: tor okt 16, 2008 8:12 pm
Ort: Kornsjö
Kontakt:

Inlägg av Sportmerca »

Precis den skenade iaf.....satte en ny slang e :idea: fter filtret och klippte den innan den han rusa iväg med alla 12000 hästar
För lagomt lite mycke diesel rök
http://www.garaget.org/sportmerca
w116 om606 7.5mm
w123 280ce
Escort-68 mk1
Escort-75 Estate
-62 Dodge Dart 500cui
jol
Forumsberoende
Inlägg: 1314
Blev medlem: ons jan 31, 2007 11:35 am
Ort: Luleå

Inlägg av jol »

Var kokade den? Du hade väl gott om fartvind som kylde... vattenpumpen kass?
Peter Strandberg
Alfa kombi
Turbokoftan
Alltid på trycket
Inlägg: 1220
Blev medlem: tor nov 03, 2005 1:21 pm
Ort: Örnsköldsvik

Inlägg av Turbokoftan »

Okej ja skumt fel det där, får hoppas det ordnar sig för dig så vi får se den där vansinnesmaskinen på gatan istället :)


Den kokade efter 348:an vid avfarten till msel, pumpen har jag inte hunnit kolla än och termostaten är bytt för lite över ett halvår sedan. Märkte en lustig sak i vintras då man likt som ifjol hade en kartongbit framför kylaren, när man kom upp i exakt 4200varv kunde tempen tendera till att stiga, var precis som att den inte hann med att kyla det flöde som cirkulerade då. Men den har aldrig gått varm tidigare. Min teori är väl dock att något liknande hände nu då det mest gick mellan 4500-5500rpm och framförallt då elfläkten visade sig ha lagt av på den.
Turbokoftan
Alltid på trycket
Inlägg: 1220
Blev medlem: tor nov 03, 2005 1:21 pm
Ort: Örnsköldsvik

Inlägg av Turbokoftan »

Inte blivit så mycket gjort på bmwn i helgen, men har hjälpt brorsan en del med hondan hans som nu är klar bortsett från några mindre justeringar. Var ute och körde igår medan han gav sig på lite mappning, den börjar spoola vid 2000rpm nu så det är en klar förbättring.

Så här blev resultatet med nytt grenrör/downpipe och tryckrör, med både olja och vatten till turbon:

Bild
Bild
Bild
Senast redigerad av Turbokoftan den mån jun 22, 2009 10:53 am, redigerad totalt 1 gånger.
Användarvisningsbild
Erik N
För mycket laddtryck
Inlägg: 330
Blev medlem: fre okt 21, 2005 1:12 pm
Ort: Piteå

Inlägg av Erik N »

ser riktigt najs ut det där :thumbright:
Svetsar och skruvar i det mesta

Erik Norrman Piteå
Turbokoftan
Alltid på trycket
Inlägg: 1220
Blev medlem: tor nov 03, 2005 1:21 pm
Ort: Örnsköldsvik

Inlägg av Turbokoftan »

Thx =)

Hämtade ut oljepump samt glidskenor i måndags, följde inte med något drev eller mutter till pumpen så jag fick beställa det med. Hade nästan dragit splinsen rund på gamla pumpen, trots svetsad mutter. Denna gång blir det att svetsa muttern både mot axeln och drevet, borde gjort det sist med.

Fick även hem en uppsättning spridare idag, 998cc delphi spridare så nu är den biten löst!

Har dock väldigt lite tid just nu, så får se när man hinner plocka ihop motorn. Men jag hoppas att bilen går om två veckor, mitt mål är fortfarande att ta den till Vålerbanan i Norge (Gatebil) 10-12 Juli.. Hoppas det hinns..
Användarvisningsbild
polarbear
Ganska mycket laddtryck
Inlägg: 54
Blev medlem: tor okt 04, 2007 11:09 am
Ort: Luleå

Inlägg av polarbear »

Har skummat igenom tråden, schysst bygge :thumbright:

Vet inte om jag missat det eller om det inte framgår, men vart har du köpt bågen?
Vad kostade den?

Mvh
Användarvisningsbild
Perkele70
Forumsberoende
Inlägg: 1058
Blev medlem: sön maj 06, 2007 9:48 am
Ort: ELDSMARK /GIDEÅ /ÖRNSKÖLDSVIK

Inlägg av Perkele70 »

Hörru Koftan!Har blivit turbo smittad av Johnny o diverse mysko typer!köpte en motor till 142an,hoppas man få ställa några dumma frågor angående lösningar på turbo monterin osv....Är det nån vinst och rak montera M50B25an?jag behöver inte det för att få plats utan bara för stt det inte ska se så snett ut!?iofs kanske motorn blir skithg på höjden ist!? :doh:
har inga roliga bilar!;)
Turbokoftan
Alltid på trycket
Inlägg: 1220
Blev medlem: tor nov 03, 2005 1:21 pm
Ort: Örnsköldsvik

Inlägg av Turbokoftan »

polarbear: Thx :thumbright: Jag köpte buren på http://www.finess.se/varor.html och det är dragracemodellen, kostade 4000kr. Den är färdigbockad men ej kapad, så man får grada in rören själv. Mycket bra passning på bockningen tycker jag. Vid ev beställning, glöm inte o ange om det är för med eller utan taklucka, tror jag fick en till bil utan luckan men vi kortade alla strävor typ 50mm eller dyl o behöll luckan =)

TAXI674/Palle.: Haha jaså du =) Låter som ett helrätt val hehe. Jag skulle inte gjort det såvida det inte var absolut nödvändigt, men 140:an har väl rätt generösa innerskärmar så turbo och grenrör borde väl gå dit med original m50 lutning.(?)
Om du inte rakmonterar den kan du ju stoppa ner en bmw låda också utan att svetsa om svepet något, samt slipper bygga om tråg/pickup och insuget som är av plast (Det kommer troligen luta nedåt rambalken/bromsservot) annars, se original lutning: http://i184.photobucket.com/albums/x57/ ... 3small.jpg).

Jag har ju mitt gamla isbilsrör på hyllan om du är intresserad av att köpa o spara lite tid, men det är som sagt gjort för snabb turbokonvertering (byggdes för att köra returen ned genom ventilkåpan :hihi:, men går förstås att dra till tråget med). Vid intresse får du låna och provmontera det och skulle det vara lättare modifiering av något rör som krävs för o klämma dit det kan jag bistå med ett handtag där.

http://i184.photobucket.com/albums/x57/ ... 3small.jpg

Att tänka på oavsett lutning om den skulle stypa då du lyfter i den så har e34 och e36 olika tråg/pickup till pumpen men det kanske du känner till. Hur som haver, e34:a (5-serie) har bulan frammåt och e36 (3-serie) bakåt.
Användarvisningsbild
Perkele70
Forumsberoende
Inlägg: 1058
Blev medlem: sön maj 06, 2007 9:48 am
Ort: ELDSMARK /GIDEÅ /ÖRNSKÖLDSVIK

Inlägg av Perkele70 »

isbilsröret låter intressant!jag har inga innerskärmar utan det sitter Mc person ben och rör!
Bild
det ska nog få dit det!kan juh låna och prova det! :thumbright:
har inga roliga bilar!;)
Turbokoftan
Alltid på trycket
Inlägg: 1220
Blev medlem: tor nov 03, 2005 1:21 pm
Ort: Örnsköldsvik

Inlägg av Turbokoftan »

Ja men då borde det inte vara några problem! :thumbright:

Har röret i garaget nu, men du kan väl slå en signal i helgen vid tillfälle (070-3520166).
Turbokoftan
Alltid på trycket
Inlägg: 1220
Blev medlem: tor nov 03, 2005 1:21 pm
Ort: Örnsköldsvik

Inlägg av Turbokoftan »

Btw ringde Roggah på Motornord igår, så nu är mappning inbokad! Nu gäller det bara att hinna få ihop allt, får ev. flytta semestern o ta den en vecka tidigare om det går för sig.
Användarvisningsbild
jimzon
För mycket laddtryck
Inlägg: 310
Blev medlem: sön jun 22, 2008 1:29 am
Ort: örnsköldsvik

Inlägg av jimzon »

Turbokoftan skrev:Btw ringde Roggah på Motornord igår, så nu är mappning inbokad! Nu gäller det bara att hinna få ihop allt, får ev. flytta semestern o ta den en vecka tidigare om det går för sig.
lite tidspress gör att man får eld i baken :thumbright:

keep it up!
Turbokoftan
Alltid på trycket
Inlägg: 1220
Blev medlem: tor nov 03, 2005 1:21 pm
Ort: Örnsköldsvik

Inlägg av Turbokoftan »

Absolut =)


Idag var man lagom seg efter gårdagen, men det blev ett pass i garaget ändå. Fick hjälp av Oskar Larserud så man tackar för det! Vi monterade 60/60 sänkningen med fjädrar och dämpare både fram och bak på bilen, banan vilken skillnad det blev!

Oskar meckar bakdämpare, riktigt strul innan vi fick ur hylsan som sitter innuti bussningen ifrån länkarmen men till slut så!
Bild

Dämparna fram är av sån där insatsmodell, gick rätt bra efter vi fått lös muttern på fjäderbenen som höll dessa. Lät topplagringarna sitta kvar medan vi bytte dämpare och fjädrar, behövde inte ens använda fjäderspännare utan hissade bara upp navet och drog åt kolvstången, smiidigt =)

Dom gamla var båda spruckna längst ned och det mesta av oljan hade läckt ur dem:
Bild

Helhetsbild (ingen motor i den), lite lägre blev den allt
Bild
Bild

Blev riktigt dyngstum och trevlig speciellt fram, kommer nog gå bra att sladda med sedan =)

Fixade även en "skottgenomgång" på catchtanken för matningen, kommer bild på det senare. Efter dagens pass kan man alltså konstatera att hela chassiet är klart för denna säsong, fjädrar och dämpare sitter där och likaså lamelldiffen. Bara motorn som fattas nu då, väntar i nuläget på drevet till oljepumpen.

Hej hopp!
Senast redigerad av Turbokoftan den lör jun 20, 2009 10:37 pm, redigerad totalt 1 gånger.
Turbokoftan
Alltid på trycket
Inlägg: 1220
Blev medlem: tor nov 03, 2005 1:21 pm
Ort: Örnsköldsvik

Inlägg av Turbokoftan »

Catchen, skottgenomgång för matning från tank inborrad med o-ring och tredobrickor, överströmmare längst upp och matning till pumparna de två längst ner (Ska borra in en till för retur från rail med). Får se hur detta funkar:

Bild
Skriv svar