Elias_ skrev:listerna ser iaf identiska ut så jag ska prova.
ang avgas krav , hämtat från SFRO.com
BIL SOM ÄR OMBYGGT FORDON
Årsmodell 1975 och äldre
Årsmodell 1975 och äldre har fortfarande inget krav på avgascertifierad motor, vilket betyder att där kan man fritt byta/ändra motor så länge man ligger inom gränserna för effekt och vridmoment
edit: det finns inget specat för amatör byggt på hemsidan så antar att ombyggt och amatör byggt fordon har samma krav på avgasregler ( logiskt sett är det ju samma ingrepp på bilen motor mässigt oavsett om du reggar som amatör eller ombyggt ).
Jag tror det blir svårt att få det bra dessutom har inte du på din cromelister runt fram och bakrutan längst ner som ska in i ett spår i gummilisterna?
Om du inte har nå gummilister alls så kan du få mina gammla dom är ändå hyfsade.
mina lister jag har är mer lagade än vad det är gummi i dom så de är inget ha lägg det i en låda o skicka du. adress får du via PM, frakten gör vi givetvis upp med.
Elias_ skrev:mina lister jag har är mer lagade än vad det är gummi i dom så de är inget ha lägg det i en låda o skicka du. adress får du via PM, frakten gör vi givetvis upp med.
Jag har dom monterade på rutorna än men när jag monterat rutorna med nya listerna kan jag skicka dom.
det tar nog några veckor för jag ska lacka om taket först.
Nu har jag monterat ena skärmen.shit vad bra det blir.
jag kommer inte våga köra med bilen..jag tror jag måste skita i att lacka om det jag inte är nöjd med om jag ska våga köra..
Eftersom jag uppgraderat allt annat så måste jag ju uppgradera lysena också
Original på min sitter det h1 lampor halvljus på ena lyktan och helljus på den andra.
Men nu har jag fått tag på ett par splitternya borsch lykter för h4 så nu blir det xenon hel och halvljus i den övre lyktan och helljus i den undre lyktan.
Ta o skarva kablarna som går till lamporna med 2.5 kvadrats kabel och montera boxarna inne i bilen eller i lämpligt utrymme så dom inte syns
( gjort så på mina bilar och det fungerar kanon )
Jag ska behålla originalkablaget det är ju ganska många kablar som går in i lyktpottorna eftersom blinkers och allt sitter på huvudlyktorna och dra nytt till xenon så behöver jag bara byta glödlampor på besiktningen jag tror att jag får plats med boxarna i lyktpottorna.
Får se om jag sätter xenon i nedre helljus lyktorna och extraljusen också,då borde jag ha lyse så att jag klarar mej
det enda jag vill ändra på är ett par fläskiga fälgar, några som din hotrod har el likn, inte för nya i stuket...
Tack.det blir nog nya fälgar men inte i år och jag skulle nog gärna ha lite äldre stuk på Alufälgar fast nya och kanske gå ner till 16" så man får lite mera gummi.