Sida 1 av 1

GRATIS SHIFT KIT!!

Postat: sön aug 03, 2008 9:07 am
av Lonewolf
"POWER visar hur du modifierar din TH350 för snabbare växlingar."

Jag hittade denna dåliga utskriften vid en polare men han hade bara en sida!
någon som har det sparat? eller vet nån bra sida om hur man preppar en låda på det här fattigmans viset?
Det jag kan tyda från den dåliga kopian är att "STEG 1 Då plockar man bort två små gummikulor från ventilhuset och dessutom tar bort fjädern till ackumolatorkolven"

"Sen finns det STEG 2 ger ännu snabbare o hårdare växlingar i det här fallet får man dock inte ta bort fjädern under ackumulatorkolven eftersom växlingarna då blir för hårda risken för att tvåans frihjul...." går tyvärr ej att läsa mer.

Någon som har en bra kopia på detta? har publicerats i POWER nr3 -81 eller nr3 -91

Postat: sön aug 03, 2008 11:49 am
av Lonewolf
finns det ingen som har gjort detta på sin 350 låda? jag är sugen på att göra detta men vet inte hur.. ingen som vet nån sida där det står hur man ska gå tillväga?

Postat: tis aug 05, 2008 7:49 am
av Lonewolf
Så det finns verkligen ingen som har läst detta i POWER?

Postat: tis aug 05, 2008 10:05 am
av caterpillar
rtar du kontakt med power redaksjon , kan dæm sikkert hjelpe deg :thumbright:

shift-kit 350

Postat: ons aug 06, 2008 7:35 am
av moose
Tjena!
Det står följande: idet här fallet får man dock inte tabort fjädern under accumulatorkolven eftersom växlingarna då blir FÖR hårda. Risken att 2-ans frihjul mosas blir då överhängande. power 3-84

Har du bilderna på hålen som ska borras upp?
Skulle kuna prova faxa dom annars, faxnr?
Du kan ju ringa Olle på EAT . han kan ha nya rön, detta är 25-år sedan det skrevs så...

Postat: ons aug 06, 2008 7:58 am
av Lonewolf
tack för svar! tyvärr har jag ingen fax.. men jag ska ordna en annan! jo jag fundera på om man skulle ringa till nån nyare firma och höra med dom om dom fortfarande gör så med sina lådor.

Postat: ons aug 13, 2008 11:00 pm
av evil_caddy
ok men du är de ingen som kan lägga ut nå kort de dära ? hade vare skoj att få se jag ha just börja bygga v8 så vissa grejer e lite svårt att fatta för mej =) sorry men sant