Håller på och ska försöka bygga bränslesystem i Valianten, men först lite bilder för att visa vad som är gjort de åren jag har haft bilen. Ni får ha överseende med att det är lite olika storlek på bilderna. Hela tråden finns på Lazzat (länken i min signatur).
Så ser den ut
Ungefär så ser det ut i motorutrymmet, fast med ventilkåpor då. Sen är inte vipporna kvar eftersom de skapade en del problem med krökta stötstänger osv. Kör justerbara vippor från 273 nu. Sen sitter det en griffinkylare där numera pga värmeproblem.
Det fanns hela tiden planer på turbo. Så jag passade på att tillverka ett par grenrörsplattor i en cnc fräs när jag gick på industriprogrammet (2005). Tyvärr så visste man ju ingenting om någonting så grenröret gjordes med T3 fläns för att passa en Garreth turbo från en Saab 9000. Även utformningen var väl inte direkt genomtänkt
Så jag kapade sönder dem, sen blev det såhär. 2006 så förträngdes turboplanerna och en 340 införskaffades. Nya grenrör tillverkades och jag drog dubbla 3" avgassystem.
Vänster grenrör
Höger grenrör
Så säg det ut från början. Bytte senare ut avgasklämmorna mot trebultade skarvar. visste tyvärr inte vad V-band var på den tiden och förstod inte vikten av en rätt utformad kollektor. Jag måste göra om kollektorerna! Det ser nästan ut som om den vänstra blockerar halva primärrören.
Växellådsbytet, från Torqueflight 904 till 727. Fick bygga om balken och växellåds-tunneln.
Bakaxelklumpar
2007
Vid första uppstarten av 340:n gick en insugsventil av (beg ventiler och hårda fjädrar) dock utan att förstöra så mycket. Blev en krokig ventil och ett litet märke i kolven. Nästa uppstart gick kammen ner sig på en nock (Helsyntet mobil 1 plus misslyckad inkörningsprocedur gissar jag). Detta var dagen före En dag på strippen i Emmaboda. Mot bättre vetande plockade vi ur kammen och satte i en 290 graderskam som jag inte har några värden på än.
I det skicket gick bilen 14,028. Senare rasade motorn på grund av allt skit från kamnocken som gick ner sig.
2008:
Nybyggd motor igen. Nyslipad vev, två nya stakar, något upphonade lopp för att bli av med skadorna, 8 nya kolvar från Norrlands Custom. Kolvspelet hamnade på ca 0,08mm och vi hann inte få tag på lämpliga filringar. Den här gången testade vi en Cranekam med 312 graders duration. Även en 10 tums turbin plockades dit. I det här skicket gick bilen 13,22 i Emmaboda och senare 13,19 i Strängnäs.
2009:
Byggde en Saab 9000 turbo 350hk som jag körde i Emmaboda. Fick tiden 13,9X samtidigt som svänghjulet lossnade från Veven och slog sönder det mesta.
Så Valianten dammades av och gjordes i ordning till Strängnäs. Men vi skulle ha stannat hemma. Ett Edelbrock RPM Performance insug var enda ändringen sedan 2008 plus en Griffinkylare och en kraftig mekanisk fläkt. Sen var förgasaren fett bestyckad för att komma av linjen lite snabbare och det var 25% leakdown på tvåans cylinder.
Tiden blev väl som bäst 14,30 eller något
Nutid: Har köpt 2st Bosch 044 pumpar och en Aeromotive 13202 regulator som ökar bränsletrycket linjärt med laddtrycket. Är i och för sig osäker på om pumpar och regulator passar ihop. I pappret som följde med regulatorn stod det att den skulle arbeta ihop med en högflödande lågtryckspump. Säg gärna till om det är helt galet så jag i så fall kan rätta till misstaget!
