Jag håller på att bygga en "hotrod" baserat på duettchassie med en Peugeot 203 1947-kaross.
Det blir väl rätt mycket efter eget huvud och kanske inte så klassiska och stilenliga recept när det gäller hotrods ..
Motorn blir baserat på ett block ifrån B21 , är inte ute efter MASSOR med power men det ska finnas lite mos i burken och samtidigt vara snäll när man cruisar.
Min tanke är att följa Tommy Luhrs recept en smula när det gäller uppbyggnad av motorn men inte med mål att nå 4-siffrigt haha
Vill bara ha en stark pålitlig motor med kanske 200-250 hk...det viktigaste för mig är det estetiska och användbarheten.
Karossen är som sagt en gammal peugeot..haha nu skrattar säkert många men faktum är att den är oerhört lik en Ford Tudor 47 så den blir en bra grund.
Naturligtvis blir jag tvungen att kapa ur och bygga nytt golv, torped etc för att det ska passa mitt chassie men tanken är att INGENTING utvändigt ska ändras (nja utom lack)
Bilder kommer
