Sida 1 av 1
25:1e chassi
Postat: tor aug 04, 2011 7:31 pm
av Nicklas
Hej....har börjat fundera på chassi till min pickis och tänkte höra om någon här vet vart man kan vända sig för tips och trix..
Jag har pratat med snowball men 109.000kr för ett chassi är på tok för dyrt för min börs..
Finns det någon här i kring umeå omr som är duktig på sånthär??
det är isåfall ett 25:1e dubbelrams chassi ja är ute efter.
Bilen i fråga
_____________
Nicklas
http://www.petterssonmotorsport.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: 25:1e chassi
Postat: tor aug 04, 2011 11:09 pm
av J.pettersson
Finns ju en hel del företag i usa som säljer svetsade och ikke-svetsade chassin och även blueprints på kiten(som ja antar du är ute efter?) om dom nu har 25:1 chassin och din model vetefan. men kan va värt o kolla upp?
http://www.jerrybickel.com/chassis-kits ... its-1.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.rjracecars.com/Chassis-Kits- ... dlist.html" onclick="window.open(this.href);return false;
med flera....
Om de nu skulle va till hjälp....
Re: 25:1e chassi
Postat: fre aug 05, 2011 5:03 am
av Nicklas
tackar... får kolla med dom.. ja antingen det eller så någon vänlig själ som kan hjälpa mig att bygga ett.
/Nicklas
Re: 25:1e chassi
Postat: fre aug 05, 2011 11:59 am
av Richard
ME Racing i Borlänge är inte helt tappade bakom en vagn heller...
men de kan nog ligga i samma prisklass som snöbollen ifall du har lite otur.
Finns iaf på
http://www.meracing.com/
Re: 25:1e chassi
Postat: fre aug 05, 2011 12:13 pm
av Stefan P
o så finns ju alltid Niklas Svensson i Sunne
http://www.nsracecars.com/home" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: 25:1e chassi
Postat: fre aug 05, 2011 1:19 pm
av Nicklas
ok de finns lite olika... jag får ringa runt och höra mig för.
tackarr /Nicklas
Re: 25:1e chassi
Postat: fre aug 05, 2011 2:29 pm
av Richard
Jag kom på en till

Bertans Racecars,
http://www.bertansracecars.se
Håller till i Norrkööööööping.
Re: 25:1e chassi
Postat: fre aug 05, 2011 6:59 pm
av Nicklas
sådär, då har ja mailat dom svenska företagen så får vi se va dom säger..
fanns ju färdiga fast ej svetsade promod chassin för 2800dollar om ja inte såg helt fel,. dok inte till någon 96a pickis men dom kanske kan fixa. ska försöka få ihop ett läsbart mail på engelska i helgen och skicka till dom.
tack för länkar!
/Nicklas....
Re: 25:1e chassi
Postat: lör aug 06, 2011 6:23 pm
av Tommy
Finns ett till salu på Nitroz 65000:-
http://www.nitroz.se/NitrozAnnonsNY/vie ... 763#toppen" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: 25:1e chassi
Postat: sön aug 07, 2011 8:33 pm
av Nicklas
det är väl en 454ss enkelhytt. tror inte hjulbas stämmer mot min då jag har en 1,5hytt..
Re: 25:1e chassi
Postat: mån aug 08, 2011 8:51 pm
av Tjernell
Snöbollen ska ju ha chassie byggar skola i vinter .. kolla in på snowball.se
Jag och kompisen som hjälpes åt nere hos snöboll snackade lite om att ev bygga chassien men ska det vara någon ide så kommer arbetskostnaden hamna på 50k så får kunden betala rören själv.
Tror att alla firmor tar ungefär samma pris här i sverige .. gissar på att frakten från usa inte är dirket billig om man inte kan samfrakta i en container eller dyligt. Bara mina funderingar.
Re: 25:1e chassi
Postat: mån aug 08, 2011 9:37 pm
av Nicklas
jo han nämde det då ja surrade med han.. dok ska man ju pendla dit då på helgerna. lite svårt att få ihop med 2 småbarn osv.. men helt klart ett alternativ,
har mailat 2 firmor i usa med. där fanns det ( va jag förstod) färdiga osvetsade chassin för 2900dollar. och som du säger får man med det i en container så behöver det inte bli så dyr frakt.
Finns en i stan här som tar hem lite nu & då , tog mina impalaskärmar med han...