Sida 1 av 2
Vilken CSB för budgetturbo? L98, LT1, LS1?
Postat: tor feb 13, 2014 1:52 pm
av Kalle LKPG
Hej!
Har en tid varit utan amerikanskt järn och nu börjar suget komma. Tidigare bilar är Camaro RS 70 med 350 (ca 370hkr) samt en gammal pickup oxå med 350. Har länge varit sugen på att en turbospis samt efi/insprutning för att få det bästa av två världar. Det härliga ljudet samt bottendraget ur en stor V8 och så fin gång samt effekt av turbo.
Jag är inte extremt snål samtidigt som jag inte vill ösa pengar på motorn. Är inte ute efter extrem effekt men runt 500hkr vill jag nog gärna ha om det skall kännas lönt.
Är en L98 (350 tpi som satt i tex gen 3 Camaro) ett alternativ? De lämnar väl ca 250hkr orginal. Är den inte så populära LT1 som satt i tex Corvette efter 92 ett bättre alternativ? (306hkr) Eller LS1, börjar ju på att kosta lite slantar men det kanske är värt det?
Är det över huvud taget värt att bygga på en maskin med org sprut? Bättre att satsa på en gammal hederlig CSB och köpa ett riktigt eftermarknadssprut? Färdigbyggd motor kan även det vara ett alternativ men de verkar inte va till salu så ofta.
Målet är en rolig åkarmotor som skall vara pålitlig och ha bra medeleffekt.
Är det kanske rentav onödigt med turbo för en rolig CSB på 500hkr?
Tack på förhand:)
MVH
Kalle
Re: Vilken CSB för budgetturbo? L98, LT1, LS1?
Postat: tor feb 13, 2014 3:56 pm
av hauge
500 sughästar ur en 350 är inte billigt...det kräver fina toppar, rullkam och bottendraget blir lidande.
Är själv i samma/liknande val/kval...ligger på 360-380 med std-trim på en 400" (och bra medeleffekt). Skall jag komma upp i 450-500 får jag byta kolvar, topplock o byta till rullkam...mycket pengar. Så för mig ligger överladdning nära tillhands.
Med en eaton M122 kommer man upp i 500+ kusar, får en fin momentkurva (+att man kan välja mha bypassen vid vilka varvtal kompressorn skall arbeta)
Sen finns det turbo o då kan man få en MASSA effekt o ändå få en skaplig momentkurva pga slagvolymen.
(För mig existerar inte ls1 utan bara standard csb och lt1 (reverse cooling))
Re: Vilken CSB för budgetturbo? L98, LT1, LS1?
Postat: tor feb 13, 2014 4:45 pm
av Moparboy440
Sprillans ny CSB med effekt runt 500hkr för 38600kronor:
http://www.summitracing.com/dom/parts/m ... /chevrolet
Re: Vilken CSB för budgetturbo? L98, LT1, LS1?
Postat: tor feb 13, 2014 9:04 pm
av Jay-c
L98 har jag, fast sug. Orginalinsuget är inte roligt, små kanaler så den inte orkar varva över 4500 typ. Skulle gå på lt1 istället, orginal sprut har en del begränsningar (ex max fyllnadsgrad 100% i mappen)
För lt1 och l98 finns färdiga kompressorkitt (blowerworks?) om man vill men skulle iaf rekomendera ett eftermarknadssprut
Sent from my iPhone using Tapatalk
Re: Vilken CSB för budgetturbo? L98, LT1, LS1?
Postat: tor feb 13, 2014 9:06 pm
av Jay-c
Bostic kör ju lt1 och procharger, verkar funka
Sent from my iPhone using Tapatalk
Re: Vilken CSB för budgetturbo? L98, LT1, LS1?
Postat: lör feb 15, 2014 2:57 pm
av Kalle LKPG
Hauge.
Ja som sagt 500 kusar kostar ju endel o det blir väl även lite motorcykelkaraktär av motorn.
Kompressor kan givetvis med vara ett alternativ men jag tycker turbo känns modernare, effektivare och även bränslesnålare.
Varför är inte LS1 ett alternativ? För nytt? För dyrt?
Moparboy:
Onekligen bra valuta men jag tror inte man har den hemma ink frakt under 60 000kr? Har hamnat runt 10kr dollarn tidigare med allt då jag beställt från summit.
Jay-C:
Gäller 4500RPM även med överladd tror du? Kanske inte är ett så bra alternativ då. Ang LT1 så verkar det som den lite klenare versionen som satt i camaro, caddilac mm lämpar sig bättre för överladd pga lite lägre komp.
Med eftermarknadssprut menar du ny styrning/ECU el spjäll, plenum o hela skiten? Vad rekomenderar du?
MVH
Kalle
Re: Vilken CSB för budgetturbo? L98, LT1, LS1?
Postat: lör feb 15, 2014 8:45 pm
av hauge
ls1 är säkert en jättefin motor, men skall man ha lite delar så blir det värre eller jag har ingen aning om vad grejer till den motorn kostar.
kompressor/turbo
bränslesnålhet...mjaa är lite bättre med turbo och sänker förbrukningen en gnutta vid jämn fart (i teorin). En fördel är ett mer varierbart deplacement (ratta på wastegaten), medans på kompressorn får man byta remhjul o kanske rem..kostar pengar.
Turbon kan slå kompressor lätt på maxeffekt så skall man ha herrejösseseffekt så är valet lätt
Moderna kompressorer har bypass o har egentligen bara friktionsförluster när de inte arbetar.
Varför jag funderar mer på kompressor är praktiskt...har ont om plats för avgasrör i motorutrymmet. Höger extraktorgrenrör är tredelat för att kunna monteras ..tvådelat på vänster...betyder att det är ont om plats.
Jag tänker som så att 650 sughästar o 550-600 kompressorhästar räcker för min bil (1450 kg med mig i) o bygga nya grenrör och dessutom få två 2.5"-3" ut ur motorrummet o ner under bilen...näää..vill inte...får ont i huvudet bara vid tanken.
Jag slet två dagar med att få två 2.5" snyggt över bakaxeln o in i slutdämpare. (o blev inte snyggt) ..vill inte göra om det i motorrummet
edit: observera att det jag säger är MIN sanning. Valet du gör är ditt eget
Re: Vilken CSB för budgetturbo? L98, LT1, LS1?
Postat: sön feb 16, 2014 10:38 pm
av Jay-c
Eftermarkadssprut menar jag styrsystem och kablage. Det är bara insuget som är kass på l98, jag har bytt till edelbrock pro-flo xt och mycket nöjd. Ang sprut finns det färdiga lösningar (FAST ez efi t.ex verkar lättanvänt)
Sent from my iPhone using Tapatalk
Re: Vilken CSB för budgetturbo? L98, LT1, LS1?
Postat: mån feb 17, 2014 11:57 am
av Lidenfors
Med LS1/Ls2 pickup motor 4,8 5,3 eller 6,0L och en turbo så kommer du upp i bra effekt .
finns ju många som monterat turbo och mappat om orginalsprutet och kommit upp över 500hk.
Re: Vilken CSB för budgetturbo? L98, LT1, LS1?
Postat: mån feb 17, 2014 12:53 pm
av Jokern / Woodridge
Dom nyare smallblockarna är nästan underverk. Finns också i helaluminium utförande, topparna är också grymma. Med en nyare csb, så kan du ha över 500 hästar, och ändå körbart.
Har en kompis som håller på med en sån motor nu (6,2 L), den blir i första utförandet som GM's 525 hästars version. Det var tydligen inte så mycket som skilde på 400 hästar motorn, och 525 hästaren, endast kam och komp skilde, enligt vad han hade fått fram.
Det går ju att ha en 500 hästars motor, som ändå går på runt litern milen med dessa nyare motorer.
Dom nyare motorerna har flera fördelar, men det finns naturligtvis inte lika mycket eftermarknads grejer till dom ännu.
Det finns t.o.m. aftermarket block i äldre CSB utförande, som nyare topparna passar på, just för att dessa nyare toppar är så bra, å andra sidan så finns det aftermarket toppar till CSB vers.1, så det står härliga till. Man kan få yrsel för mindre.
Stirra dig inte blind på det där med hästkrafterna heller.
En gammal polare som körde Camaro Cup förut, provade en polares nyare Corvette med 405 hästars motorn, och han sade, att han skulle aldrig hängt med den sin Camaro Cup bil, och Cup bilarna låg på mellan 440 - 460 hästar då. Naturligvis så har polarn med Corvetten monterat i en Edelbrock kompressor i Vetten.
Fantastiskt kit, då tydligen allt fanns med i kitet, t.o.m. nya motorfästen, då motorn var tvungen att sänkas något i bilen. Ser faktiskt original ut, förutom att det står Edelbrock på kåporna. Den skall tydligen gå sjukt bra nu, och ha ca. 600 hästar.
Han monterade dock inte kitet själv, utan Turbo Center gjorde det jobbet.
Har själv bara CSB vers.1, men man får ju funderingar på om man inte skulle avyttra dessa, och satsa på nyare CSB istället.
Vet inte om du blev så mycket klokare av det här, men om jag skulle börja från början, så tror jag nog att det skulle blivit en nyare CSB.
Re: Vilken CSB för budgetturbo? L98, LT1, LS1?
Postat: mån feb 17, 2014 3:13 pm
av hauge
ang bränsleförbrukning...
självfallet har de nya veåttorna bättre förbränning, mindre internförluster och andningsvägar.
Den stora faktorn är dock insprutning i kombination med en 4,5,6:e växel som gör att motorn går rent och ekonomiskt även på låga varvtal på landsväg
Re: Vilken CSB för budgetturbo? L98, LT1, LS1?
Postat: mån feb 17, 2014 7:53 pm
av Jokern / Woodridge
Ja, visst, men insprutning har funnits länge nu, även på V8:orna, liksom överväxel, fast dom nyare har lite mer utväxling på överväxeln tror jag.
Läste om nya Corvetten i Bilsport, och den skulle vara på 455 hästar, och bara dra 0,8 liter/mil!!!
Ganska fantastiskt om det stämmer.
En riktigt bra konstruktion med dom nya CSB motorerna, är att dom har en mycket bättre bascirkel på kamaxeln, samt 1,7:1 vippor på det, vilket gör att dom har mycket bättre ventiltider, d.v.s. "area under valve", (vet inte hur man skall översätta det till svenska), variabla ventil tider, samt stänger av bränslet till 4 cylindrar när man fått upp farten.
Hur mycket det där med "bränsle avstängningen" gör vet jag inte, för man har ändå kvar pumpförlusterna, dom kommer man aldrig ifrån.
Finns aftermarket block till CSB vers.1, med big blockens bascirkel på kamaxeln, samt är gjorda för Chryslers lyftare, just för att få bättre "area under valve". Men med ett sånt block, så gäller det att få ta i någon som tillverkar en kamaxel som har big block Chevans bascirkel på nockarna samt också är gjord för Chrysler lyftare.
Dom flesta kamaxeltillverkare, gör sin kamaxlar med Cheva small block nockar, vilken motor det än är kamaxeln skall vara till, för då sparar dom in lite dollars.
Jag har nog bara sett en enda kamaxeltillverkare som gör kamaxlar för Chrysler, som har Chrysler nockar. Med en sådan kamaxel får man en betydligt bättre kamaxel, om man nu åker Chrysler.
Intressant ämne det här.
Re: Vilken CSB för budgetturbo? L98, LT1, LS1?
Postat: mån feb 17, 2014 8:01 pm
av Steve
Jag tror att vi svävar lite från ämnet här
Med tanke på att man kan köpa en LM7 för runt 10 papp med insprutning och allt så är det ju ett hyfsat bra val. Man får ju nästan ge det för en hyfsad 350 med förgasare också
Kolla in Sloppy Mechanics på tuben, Denmah bygger verkligen budgetbyggen och har ordentlig snurr på dom..med originalinsprutningen
http://www.youtube.com/user/denmah
Re: Vilken CSB för budgetturbo? L98, LT1, LS1?
Postat: lör mar 01, 2014 7:51 pm
av Kalle LKPG
Låter onekligen vettigt med LM7 då. Hittar endast en annons på blocket. Såldes en här på sidan i veckan för 10k. Känns lite tilltaget med 17000 kr?
http://www.blocket.se/orebro/Cheva_LSx_ ... ?ca=14&w=3
MVH
Kalle
Re: Vilken CSB för budgetturbo? L98, LT1, LS1?
Postat: lör mar 22, 2014 7:17 pm
av Kalle LKPG
hitta en LR4 för vettttiga kulor. Vad jag kan läsa skall även den vara bra för överladd? Ca 290 hkr orginal. Går det få igång den med orginal kablage och box el får den fnatt när imbolizer mm saknas? 7500 är det ett bra pris?
MVH
Kalle