Sida 1 av 1

Tips på strömbrytare mottages. Plus tankar kring inkoppling.

Postat: fre okt 10, 2014 5:09 am
av W108
...tacksamt.

Jag har kollat runt lite efter strömbrytare men ännu inte hittat vad jag behöver. Får jag önska fritt vill jag ha små kromade vippbrytare med fjädrande läge fram OCH back. Dessa skall vara för en egen liten panel för justering av el-stolar och eventuellt fönsterhissar till en bil.

Om någon har tips eller andra förslag så mottages detta som sagt med tacksamhet.


Edit: Liknande den här, men med fjädrande lägen.
http://www.kjell.com/sortiment/el/elekt ... 50v-p36014

Edit igen: Hittade den här:
http://www.kullagret.com/-on-off-on-vip ... are/4709-0

Re: tips på strömbrytare mottages...

Postat: fre okt 10, 2014 8:17 am
av Steve

Re: tips på strömbrytare mottages...

Postat: fre okt 10, 2014 12:41 pm
av W108
Kanon Steve, tack så mycket.

Re: tips på strömbrytare mottages. Plus tankar kring inkoppl

Postat: lör okt 11, 2014 7:37 am
av W108
Jag funderar nu även på hur att lösa inkopplingen. Det handlar om 2 stolar som har fem motorer vardera. För att köra en motor strömsätter man den bara, och för att köra den åt andra hållet så får man vända polaritet.

Jag ritade upp efter eget huvud en lösning med en sådan brytare Steve länkade till, där jag tar in plus i brytarens mittstift och sedan ansluter motorns två kablar till de andra två stiften. Motorn har därmed i viloläge plus kopplat på båda kablarna vi brytaren. Till detta krävs också två reläer som styrs av samma sida av brytaren och som när de drar släpper igenom minus. Det här tror jag fungerar, men för detta skulle jag behöva 20 st reläer och jag funderade därför på hur jag kan begränsa detta antal.

Nästa skiss jag gjorde var att ha 10 st brytare, 10 st elmotorer och fortfarande bara två reläer. Det fungerar också tror jag, men kortsluter kretsen i det fallet om man skulle röra två brytare samtidigt åt varsitt håll. Så det blir ju inte så bra.

Jag känner att jag begränsas i mitt tänk av att jag endast kan klura på lösningar där delar jag känner till och begriper ingår.

Vad finns det för bättre alternativ för att slippa köpa 20 reläer? Finns det tvålägesbrytare med polomkastning eller liknande?


Någon som kan ge input?

Re: Tips på strömbrytare mottages. Plus tankar kring inkoppl

Postat: lör okt 11, 2014 8:01 am
av anglia-61
Iallafall de små vippströmbrytarna finns i tvåpoligt utförande.
Och med en sådan kopplar du motorn till de två stiften i mitten och plus och minus på de andra, givetvis +&- omvänt på ena sidan för att få motorn att gå på båda hållen.

Om motorerna inte drar så mycket ström att du måste ha relä för att skydda brytarna.

Re: Tips på strömbrytare mottages. Plus tankar kring inkoppl

Postat: lör okt 11, 2014 8:39 am
av W108
Haha, Tack anglia-61. Tänker jag efter så är det klart att det måste finnas sådana brytare redan, varför skulle det inte göra det?
Och vad enkelt det hela blir med en gång. Jag hittade den här nu, Den borde fixa biffen utan relä. En tiopack går på 446:- Det får väl anses som billigt.

https://www.elfa.se/elfa3~se_sv/elfa/in ... &toc=20427

Hmm, lagersaldot var bara 2st, sedan är den nog inte fjädrande. Jag får kika vidare...

Kjell & Company, 240:-/10st

Re: Tips på strömbrytare mottages. Plus tankar kring inkoppl

Postat: lör okt 11, 2014 11:20 am
av Steve
https://www.elfa.se/elfa3~se_sv/elfa/in ... OL_2%253D2

(on) inom parentes är dom väl återfjädrande och 2p=2-poliga

Re: Tips på strömbrytare mottages. Plus tankar kring inkoppl

Postat: lör okt 11, 2014 12:07 pm
av W108
ah, ok. Jag fattade aldrig att parentesen betydde återfjädrande.
Då borde denna fungera, och om jag minns Ohms lag rätt så fixar den en last på cirkus 60w utan att behöva blanda in reläer.

Hur många watt kan en sätesmotor vara på, det borde inte vara så mycket?

https://www.elfa.se/elfa3~se_sv/elfa/in ... &toc=20427

Re: Tips på strömbrytare mottages. Plus tankar kring inkoppl

Postat: fre okt 17, 2014 6:44 pm
av benkoilovikka
Jag kopplade in ett par elstolar en gång där kontrollpanelen hade brunnit ihop.

Tog precis som tidigare diskuterat en 2-polig (on)-off-(on) strömbrytare.

Kopplade direkt på strömbrytarn och det fungerade utmärkt! :thumbright:
Räknade inte på hur mycket ström de tar, men tror det är ganska mycket med tanke på att kablar och säkringar brukar vara rätt rejäla till elstolar

Re: Tips på strömbrytare mottages. Plus tankar kring inkoppl

Postat: fre okt 17, 2014 9:00 pm
av W108
Jag tror det kan bli kritiskt med säkringen om man skulle köra många motorer samtidigt, men jag har tänkt att säkra lågt ändå. Har köpt brytare nu iaf. i butik. Det kommer bli bra :)

Re: Tips på strömbrytare mottages. Plus tankar kring inkoppl

Postat: lör okt 18, 2014 10:01 am
av benkoilovikka
Orginal sitter ju styrning till elstolar med typ 4-vägs eller tillohmed 6-vägs knapp, det möjliggör att du lätt kan köra flera funktioner samtidigt.

Med separata knappar blir det lite svårare. Och då i ditt fall bättre.