kör som sasgt 15-20' tändning vid 3500-4500 100kpa
Testade och ändra till 2' tändning där... då har jag 1bar ladd runt 4500rpm men en skyhög avgastemp... Man märker knappt ladd't heller känns nästna som en sugmotor
Har en logg från Elofssons Evo och där var det uppe kring 30 grader vid 5000 rpm sen gick det neråt när laddtrycket kom
För att vara som lägst vid ca 6300rpm jätte låga 4,5 grad vid 1.8 bars laddtryck.
Mobne skrev:Evo motorn är ju väldigt kännslig för tändning pga så snabb förbränning typ. Så ta de lugnt med att ställa på massa förtändning, kan smälta då
yap , finns ju en del som spikat sönder ..hehe
Tändningen på varv lirar ju som det ska nu...tänker inte gå på mer innan ja fixat problemet med sent ladd. Har för mig ivars sa att hans hade 16' på fulltspett uppe på varv
tycker det låter konstigt att du skulle ha så pass mycket tidigare ladd med en så stor snurra på en så liten motor.
tycker även jag att låter som låg tänding innnan ladd... för låg tänding så ger ju inte motorn den effekt som den ska och kommer ge sämmre spoolupp.. dvs senare ladd.
du borde bara mappa in tändingen efter avgastempen, jag tror på mer tänding så blir det lite bättre
men tror inte du lär få speciellt mycket tidigare ladd, bara bättre spool från låglast till fullgas.
knotan skrev:
du borde bara mappa in tändingen efter avgastempen, jag tror på mer tänding så blir det lite bättre
men tror inte du lär få speciellt mycket tidigare ladd, bara bättre spool från låglast till fullgas.
Tycker det är konstigt att folk får fullt ladd vid 4500-4800 på gamla 2liters volov 8v motorer med samma agg....
vi har samma problem med en kompis 242 turbo. man kan typ använda hans laddtrycksmätare som varvräknare, laddet kommer väldigt segt.
jag kan tyvärr inga mått men han kör med nån super t70 turbo, och vi har letat alla fel som finns till sent ladd.
jajja tillslut bestämde vi oss för att provköra min hx40 med 14ons avgashus som ger ett hyffsdat tidigt ladd på min b230 på hans motor. resultatet blev tyvärr nästan dessamma, ett mycket segt ladd.den enda stora skillnaden mellan våra motorer är att jag kör med ett pulssplitt grenrör på ca 65cm och hemportad topp med orginalventiler. och han kör med ett grenrör utan pulssplit men med en unitek topp med större ventiler och något kortare rör på grenröret. Min slutsats är i allafall att grenrörsdesign kan spela väldigt stor roll.