Hur funkar pipan?, en tråd där vi hjälps åt

Allt om veteranmopeder,motorcyklar & pocketbikes
Användarvisningsbild
Kadett4wd
Forumsberoende
Inlägg: 10198
Blev medlem: fre dec 23, 2005 10:49 pm
Ort: Patrick Wetterskog Ludvika tel:0707928582

Re: Hur funkar pipan?, en tråd där vi hjälps åt

Inlägg av Kadett4wd »

turbo uffe skrev:
Kadett4wd skrev:Leta efter programmet 'cone' eller vad det heter.
det printar ut mallar i rätt storlek på papper som bara är å klistra fast på plåten.. busenkelt.
OK, var juh inte så ja mena utan fysiska grejor, som Erland bonkar över ett rör, har sett några rundvalsar med 25mm valsar på, nån som har en sån å rullar med?
Jo jag förstod det, men detta lilla program förenklar massvis.
///AMG
Kika lite på min youtubekanal om ni har intresse i tvåtaktare
https://www.youtube.com/channel/UClYLnC ... TGXDqxr0EQ
Christer Söderman
För mycket laddtryck
Inlägg: 288
Blev medlem: mån okt 25, 2010 2:38 pm
Ort: Söderhamn

Re: Hur funkar pipan?, en tråd där vi hjälps åt

Inlägg av Christer Söderman »

Kadett4wd skrev:
Christer Söderman skrev:"Jag har inte fått reed att funka lika bra som kolvstyrt
när det gäller toppeffekt men motorn drar ju helt klart tidigare."

Felet här är att kolvstyrda cyl till moppar är för dåligt designad, vore dom mer avanserad i utformningen så skulle dom med lätthet producera likvärdigt över ett bredare register.
mvh Chrille
finns inte så mycket man kan göra med kolvstyrda insug, bara vinkla ned dem i vevhuset ordentligt samt flödesvänlig form på dem.
Man kan inte göra 'boyesenports' till exempel,, så alla gaser måste leta sig ned i vevhuset först för att gå runt fodret och sedan upp i överströmmarna.
Enda stället där lite modern teknik kan användas är om man har rejäla boostportar där pipan kan dra lite gaser, men med risk att det drar gaserna alldeles för hårt ut i pipan istället för upp mot stiftet, men tyvärr är juh insug stängt så man skapar undertryck i vevhuset om pipan drar hårt. kan iofs vara bra då man får elak sugtakt då kolven öppnar insug igen.

Jag har aldrig påpekat att kolvstyrt eller slid ska vara sämre i toppeffekt än reedinsug, däremot kan man med vild portning ta igen alla nackdelar en reedmotor har gentemot dessa.
Och då få fördelen med att man får mycket bredare register.
Jag hade bestämt mig för att inte kommentera dig något mer för du förtjänar inte det. Men jag gör ett undantag nu. I den här texten ovanför har du lyckats att få till 100% fel. Bla att en reedmotor skulle ge mer effekt än en slidmotor, var och när har du drömt det? Det finns ingen fördel överhuvudtaget med reed mot slid vad det anbelangar effekt, inte NÅGONSTANS i registret. Anledningen till att reed används i högeffekts motorer är INTE att det ger mer effekt utan andra orsaker.

Ursäkta, ett rätt har du, man kan inte göra sk boysen portar i kolvstyrt som håller insuget öppet i fel tillfälle.Finns det utrymme ovanför insuget och på kolven så går det alldeles utmärk att göra portar där.Dom är inte speciellt effektiv men lite kan dom bidra till.

För att en 2taktare skall producera bra med effekt måste cyl ha en effektiv fyllnadsgrad, hög turbulens energi och noggrant avstämda arier på alla portar. Dom flesta kolvstyrda motorer har inte tillverkats för att ge nån nämnvärd effekt, därav den taffliga designen. Cylindrarna och vevhusen flödar för dåligt och bristen på matrial gör det svårt att få till högflödande portar ovan insug som matas direkt från vevhuset. Det finns högpresterande kolvstyrda motorer och dom har just detta, högeffektiv fyllnadsgrad men dom växer inte på träd i moppesammanhang.

Jag räknar kallt att du kommer med ett sandlåde utlägg i retur men jag kommer inte att lägga nån tid och energi på att svara då, det får räcka med detta.
SödermanRacing
2stroke EngineDesign
SödermanRacing
2StrokeEngineDesign
FetZally
50cc 1.9/9.35 110km/h
90cc 1.9/8.49 137.35km/h

Zally R8
1.76/8.18 127.65km/h
Användarvisningsbild
Kadett4wd
Forumsberoende
Inlägg: 10198
Blev medlem: fre dec 23, 2005 10:49 pm
Ort: Patrick Wetterskog Ludvika tel:0707928582

Re: Hur funkar pipan?, en tråd där vi hjälps åt

Inlägg av Kadett4wd »

*suck* återigen tolkar du mitt inlägg som fan läser bibeln,,,
Har jag skrivit nånstans att en Reedmotor ger mer effekt?
Kolven måste juh styra öppning och stängning, finns motorer som har reed ned i vevhuset som hjälp vid kolvstyrning.
En polares Suzuki var sådan samt min gamla KTM hade sådant system.
Suzuki TS50 har det också vad jag minns.
Då är det inte 100% kolvstyrt.
givetvis går det att göra portar ovanför insug och upp över kolven, kallas boostportar, det nämnde jag även i mitt inlägg som du så vackert påpekar jag har fel i.

Och eftersom du är tocken en på detta så måste det väl vara totalt befängt att sitta och skriva på ett forum där så lågt vetande som mig håller till, kan juh inte ge dig nåt i utbyte?
///AMG
Kika lite på min youtubekanal om ni har intresse i tvåtaktare
https://www.youtube.com/channel/UClYLnC ... TGXDqxr0EQ
Erland Cox
Topplocks-guru
Inlägg: 6983
Blev medlem: mån okt 15, 2007 10:00 pm
Ort: Lund
Kontakt:

Re: Hur funkar pipan?, en tråd där vi hjälps åt

Inlägg av Erland Cox »

Det ska en enorm reed till för att det ska fungera och jag har fått betydligt bättre effekt med kolvstyrning.
Det krävs nog en motor som är designad för högt uttag med vevhusreed från början.
Jag tycker inte att kolvstyrning fungerar dåligt eller ger dåligt register
Jag tror att piporna var sämre förr och reedventilen eller sliden var en väldig förbättring med de pipor som fanns då.
Sliden ger ju möjlighet till olika öppnings och stängningstider medan kolvstyrt får samma öppnings och stängningstider.
Min Zündapp drar från 7000 till 12000 och det tycker jag är ett rätt bra register med 204 graders avgasduration.
Jag har haft en 3 växlad motor med 190 grader ut och 180grader in och den gick till och med att köra cross med.
Motorn åtminstone men ramen var väl ingen höjdare.

Jag såg ingen skillnad i topp effekt med olika stingers men en sån sak som kortast möjliga insug gav 0,5 hästar.
Jag höll på i 3 år och provade olika grejer efterhand i bromsbänken.
Massor av kanaler i cylindern är inte ett bevis på att den är bra.
1 stor kanal kan flöda lika bra som 3 mindre oavsett om de mindre teoretiskt sett ska ha mer kolvarea.
Jag gillar inte de extremt 4 kantiga kanaler som man kör med i 2 taktare för det flödar inget i de skarpa hörnen.
Men det är möjligt att de ger en skarpare signal när de friläggs av kolven.
En kolvstyrd kartmotor tappar effekt om man gradar överströmningskanalerna men
jag vet inte hur känsliga andra typer av motorer med normal pipa är för gradning.
Avgasporten har jag t.o.m. haft radie på utåt för flödets skull och det hjälper ju ringen också.
Gradning är bra vid utflöde men inte vid inflöde så på insug gradade jag botten på kolvskörten istället för porten.

Erland
Användarvisningsbild
Kadett4wd
Forumsberoende
Inlägg: 10198
Blev medlem: fre dec 23, 2005 10:49 pm
Ort: Patrick Wetterskog Ludvika tel:0707928582

Re: Hur funkar pipan?, en tråd där vi hjälps åt

Inlägg av Kadett4wd »

Vi kommer från ämnet.
///AMG
Kika lite på min youtubekanal om ni har intresse i tvåtaktare
https://www.youtube.com/channel/UClYLnC ... TGXDqxr0EQ
vodka
För mycket laddtryck
Inlägg: 231
Blev medlem: tor sep 09, 2010 5:57 pm
Ort: Skellefteå
Kontakt:

Re: Hur funkar pipan?, en tråd där vi hjälps åt

Inlägg av vodka »

Ursäkta en novis kadetten men du är lite väl mycket besservisser i denna tråd. Det dom andra skriver är väldigt intressant läsning tycker inte det gör nått med lite utsvävningar utanför ämnet, för trots allt hör även cylidern till ämnet.
http://www.trottlarna.se" onclick="window.open(this.href);return false;
mb5 80cc byggd för banracing/dragracing bilder, info finns på hemsidan
Har flera moppar
Christer Söderman
För mycket laddtryck
Inlägg: 288
Blev medlem: mån okt 25, 2010 2:38 pm
Ort: Söderhamn

Re: Hur funkar pipan?, en tråd där vi hjälps åt

Inlägg av Christer Söderman »

"Har jag skrivit nånstans att en Reedmotor ger mer effekt?"

"däremot kan man med vild portning ta igen alla nackdelar en reedmotor har gentemot dessa.
Och då få fördelen med att man får mycket bredare register."


Det här har du skrivit.
Du har helt rätt, när du skriver sån här rappakalja så kan du inte erbjuda mig någon information av värde i det här avseendet men det gör inte mig till nån gud över alla andra, dom flesta som läser detta förstår att det där inte stämmer.
Du är säkert grymt mycket bättre än mig på dom flesta saker här i livet, absolut men du har mer och lära i 2takts träsket innan du kan agera skolfröken inför hela cyberrymden.
Vodka skrev ett inlägg före mig, läs det några gånger...
Chrille
Senast redigerad av Christer Söderman den tor jul 14, 2011 8:55 pm, redigerad totalt 1 gånger.
SödermanRacing
2StrokeEngineDesign
FetZally
50cc 1.9/9.35 110km/h
90cc 1.9/8.49 137.35km/h

Zally R8
1.76/8.18 127.65km/h
Användarvisningsbild
Kadett4wd
Forumsberoende
Inlägg: 10198
Blev medlem: fre dec 23, 2005 10:49 pm
Ort: Patrick Wetterskog Ludvika tel:0707928582

Re: Hur funkar pipan?, en tråd där vi hjälps åt

Inlägg av Kadett4wd »

ja,, men där står inte på nåt vis att den går förbi och blir värre i toppeffekt.
"Utan den tar igen alla nackdelar",, det är en jämnförelse inbyggd i den meningen mot de andra som har fördelar ifall du inte förstod.

Och har man nåt med fördelar och det med nackdelar tar igen sina nackdelar så blir det likvärdigt.
Likväl om jag ska tävla i rullstol 100m mot en som kan gå/springa, då har juh jag en nackdel att sitta i rullstolen, kan jag dock bygga bort den nackdelen så kan det bli likvärdigt.
Dock får då reedmotorn en fördel i slutänden, den går bättre på lägre varv, men de varvtalen vinner man inga rejs på, men du får ändock en motor som inte dippar ur och tvärdör lika lätt om man missar lite med kopplingen.
Det finns juh en anledning till varför det sitter reed´s på i stort sett alla 2taktare idag som lämnar fabriken ut till kund.
Ingen regel utan undantag, jag känner dock inte till nån nu på rak arm(som tillverkas idag), men det har juh funnits slidmotorer, skotrar gocartar och motorcyklar i hyfsat modern tid.
Och i många fall rena racemaskiner tillverkade av fabrikanterna som inte behöver detta snälla lägre varvtal.

Känns mest som du sitter i frenesi och försöker hitta felaktigheter så du läser det du vill läsa, inte vad det EGENTLIGEN står.
Så ta och bit dig i läppen och läs fler ggr innan du skriver så kanske poletten trillar ned.
///AMG
Kika lite på min youtubekanal om ni har intresse i tvåtaktare
https://www.youtube.com/channel/UClYLnC ... TGXDqxr0EQ
Erland Cox
Topplocks-guru
Inlägg: 6983
Blev medlem: mån okt 15, 2007 10:00 pm
Ort: Lund
Kontakt:

Re: Hur funkar pipan?, en tråd där vi hjälps åt

Inlägg av Erland Cox »

Inom kartracing finns det en hel del kolvstyrda motorer utan växellåda.
Dom måste ju klara ett väldigt brett register och det gör dom förvånansvärt bra.
Så jag återkommer till att en sån pipa hade varit intressant att testa.
Perforerad motkon inne i pipan.

Erland
Uffe S
För lite laddtryck
Inlägg: 5
Blev medlem: lör mar 12, 2011 6:09 pm
Ort: Jkpg

Re: Hur funkar pipan?, en tråd där vi hjälps åt

Inlägg av Uffe S »

Ni kanske skulle försöka ta och sluta tjäbbla med varandra
så den här tråden kan komma nån vart och kanske uppfylla
sitt syfte?

Har för övrigt en fråga om någon har tid att hjälpa mej.
Om man vill ha indragen stinger, hur mycket ska man dra in den?
För det är väl ett visst antal procent av längden som man kan
flytta in i pipan?

Mvh
smokke
Forumsberoende
Inlägg: 634
Blev medlem: fre nov 18, 2005 9:16 am
Ort: sundsvall

Re: Hur funkar pipan?, en tråd där vi hjälps åt

Inlägg av smokke »

spana i lille ligisten IIb där står det litegrann om det undrar på sidan fem i länken nedan :thumbright:

http://www.google.co.uk/search?hl=en&q= ... elly&meta=" onclick="window.open(this.href);return false;




mvh//
Senast redigerad av smokke den tor jul 14, 2011 11:07 pm, redigerad totalt 1 gånger.
G-son
Forumsberoende
Inlägg: 750
Blev medlem: lör nov 01, 2008 12:13 pm
Ort: Vimmerby

Re: Hur funkar pipan?, en tråd där vi hjälps åt

Inlägg av G-son »

Ligisten är väl i stort sett en skrivbordsprodukt gjord av formler från en eller annan bok jag säkert redan har som PDF eller i pappersform. Här i tråden är det roligare att få en chans att höra vilka resultat andra provat sig fram till under de 10-40 år som gått sedan böckerna skrevs.
Uffe S
För lite laddtryck
Inlägg: 5
Blev medlem: lör mar 12, 2011 6:09 pm
Ort: Jkpg

Re: Hur funkar pipan?, en tråd där vi hjälps åt

Inlägg av Uffe S »

Tackar för hjälpen. Jag hade för mej att det va nått om det i lille ligisten,
men jag orkade inte installera exel ;) Men jag får ta en titt på det sen då.
Det hade ju vart kul å höra om någon hade några egna teorier oxå, som G-son sa.

Mvh
Christer Söderman
För mycket laddtryck
Inlägg: 288
Blev medlem: mån okt 25, 2010 2:38 pm
Ort: Söderhamn

Re: Hur funkar pipan?, en tråd där vi hjälps åt

Inlägg av Christer Söderman »

På snöskoter har jag sett insticks stinger ända upp till 25cm som har fungerat utan att motorn har tagit skada men jag kan inte påstå att ja är speciellt förtjust i "instick". Motorerna blir mer känslig på det mesta med dom ty jag... bla värmen kommer fortare när man testar och justerar pipor och ligger man på gränsen så är det svårt ibland och hinna med... men ljudet är ju en positiv grej med "instick"
mvh Chrille
SödermanRacing
2StrokeEngineDesign
FetZally
50cc 1.9/9.35 110km/h
90cc 1.9/8.49 137.35km/h

Zally R8
1.76/8.18 127.65km/h
smokke
Forumsberoende
Inlägg: 634
Blev medlem: fre nov 18, 2005 9:16 am
Ort: sundsvall

Re: Hur funkar pipan?, en tråd där vi hjälps åt

Inlägg av smokke »

har oxå märkt att avgastempen har ökat litegranna,effektmässiggt så har jag inte märkt nånn skillnad alls i bänkkörningar o tidsmässigt på strippen,ljudnivån blir oxå bra mkt bättre om man ska bruka moppen på riksvägar,det jag gör är att sticka in stingern så att den passerar slutkonan ungefär och börjar där mittsektionen slutar på tips o råd av nåra gurusar som är snäll och delar med sig av sina erfarenheter.

mvh///
Skriv svar