Lämnade in topplocket för byte av ventilstyrningar på min gamla Merca för en massa år sedan, firman satte i fel styrningar så ventiltätningarna passade aldrig och funderar nu på hur jag rättar till felet.
Jag letade efter ventiltätningar med andra mått men då hittade jag aldrig några, kanske finns idag men vet inte var jag ska leta.
Några förslag på hur jag fixar till det eller är det bara byta allihop igen, kanske fungerar att svarva till dom men går det isåfall pressa i dom igen?
ventilstyrningar
-
- Topplocks-guru
- Inlägg: 7006
- Blev medlem: mån okt 15, 2007 10:00 pm
- Ort: Lund
- Kontakt:
Re: ventilstyrningar
Vad är det för mått på ventilerna och på styrningen där tätningen sitter?
Erland
Erland
Re: ventilstyrningar
Behöver mäta på det men kolla lite på nätet nu och jag tror att insugventil är 7mm, avgas 8mm och orginal ventilstyrning var 13mm, gissar att den nya låg på 14mm, detta var närmare 20år sedan så det är inte direkt färskt i minnet 
190E 2.5-16 motorn är det
13mm var nog förresten hålet i toppen för styrningen och inte för tätningen

190E 2.5-16 motorn är det
13mm var nog förresten hålet i toppen för styrningen och inte för tätningen