ventilstyrningar

Grundläggande diskussioner om turbo-trimning
Barkis
Ganska mycket laddtryck
Inlägg: 63
Blev medlem: lör sep 03, 2005 6:19 pm

ventilstyrningar

Inlägg av Barkis »

Lämnade in topplocket för byte av ventilstyrningar på min gamla Merca för en massa år sedan, firman satte i fel styrningar så ventiltätningarna passade aldrig och funderar nu på hur jag rättar till felet.
Jag letade efter ventiltätningar med andra mått men då hittade jag aldrig några, kanske finns idag men vet inte var jag ska leta.
Några förslag på hur jag fixar till det eller är det bara byta allihop igen, kanske fungerar att svarva till dom men går det isåfall pressa i dom igen?
Erland Cox
Topplocks-guru
Inlägg: 7006
Blev medlem: mån okt 15, 2007 10:00 pm
Ort: Lund
Kontakt:

Re: ventilstyrningar

Inlägg av Erland Cox »

Vad är det för mått på ventilerna och på styrningen där tätningen sitter?

Erland
Barkis
Ganska mycket laddtryck
Inlägg: 63
Blev medlem: lör sep 03, 2005 6:19 pm

Re: ventilstyrningar

Inlägg av Barkis »

Behöver mäta på det men kolla lite på nätet nu och jag tror att insugventil är 7mm, avgas 8mm och orginal ventilstyrning var 13mm, gissar att den nya låg på 14mm, detta var närmare 20år sedan så det är inte direkt färskt i minnet :)
190E 2.5-16 motorn är det

13mm var nog förresten hålet i toppen för styrningen och inte för tätningen
Skriv svar