Har även testat att montera dit en egen hemmagjord grafit packning men inte heller den verkade hålla tätt.
Hade funderingar på att testa högtemp silikon men det tål ju bara 350 grader o klamman sitter innan kat:en så det lär ju vara runt 800 grader där så då lär väl silikonen brinna upp.
Letade på nätet o hittade nån fire putty som skulle vara elastisk enlig beskrivningen men när jag fick hem det så står det på tuben att det stelnar hårt precis som vanlig avgaspasta.

Har annars en fundering på om jag kan köpa en 3" packning o bara använda den rostfria ringen som är i mitten typ en sån här
http://www.mrtuning.se/p/3-avgaspackning.html
Eller om det går att hitta en 80mm klämring.
Nån gång i framtiden så kanske jag tar mig i kragen o plockar ner hela systemet o byter till en riktig v-band klamma men är inte sugen på det just nu.