Köpte turbo beg förvisso men kändes inte speciellt glapp och mätte den till 0.3mm radielt glapp. men problemet kan ha funnits i ett tidigt skede redan då. Nu var det nästan 1mm radielt. Snuddat turbin i avgashuset. Den sidan är värst.
Körd på Teboil Diamond extreme 10w-60 efter inkörningav motorn.
3mm oljerestriktor. Turbo har fungerat bra i 1000mil tog isär den när jag kände glappet.
Ganska mycket fint icke magnetisk glitter kan jag tycka att det var i oljan jag tog ur nu. Kan det vara det som slitit ner Axeln?
Motorn har gått 1000mil ca på e85 sen renovering 1st oljebyte efter typ 100mil. Bör det alls finnas svagt glitter i oljan? Partiklarna går ej känna i storlek. Bara lite grått skimmer I botten. Lite fukt eller etanol går att urskilja i botten på oljan.
Inga andra symptom motorn går fint och kammen ser frisk ut genom oljelocket.
Vad gör man?

Skickat från min SM-G928F via Tapatalk





Det är i alla fall det jag vill tro. Vill inte riva. Motorn går utan knack och missljud. Skar upp oljefiltret och rev ur filtermaterialet visst det finns svarta magnetiska partiklar som bildar igelkott runt en magnet och enstaka silvriga mjuka icke magnetiska.