Gängad anslutning för oljereturen i tråget, vad ska man ha ?

Grundläggande diskussioner om turbo-trimning
foppa
Lite mer laddtryck
Inlägg: 34
Blev medlem: fre dec 17, 2004 1:15 pm

Gängad anslutning för oljereturen i tråget, vad ska man ha ?

Inlägg av foppa »

Jag vill ha någon slags gängad anslutning till oljereturen i tråget, bla för att enkelt kunna plugga den, och kunna köra med riktiga slangar och kopplingar.

Vill ha en innerdiameter på slangen på minst 20 mm.

Någon som har tips på vad man ska använda, har kollat runt i hydroscands sortiment men vet inte riktigt vad som är lämlpigt att använda, vad skall man ha för gänga och nippel? Måste även vara material som går att svetsa med migen eller alternativt nån genomgående historia som kan skruvas fast.

Tips emottages tacksamt!

mvh/ Mathias
volvosmurfen
För mycket laddtryck
Inlägg: 187
Blev medlem: tor dec 08, 2005 10:23 pm

Inlägg av volvosmurfen »

Jag är också intresserad. :)
Har sett gängade anslutningar i agget med ½" gänga.
Användarvisningsbild
Roger Persson
Forumsberoende
Inlägg: 1644
Blev medlem: mån mar 13, 2006 9:35 pm
Ort: Laxå
Kontakt:

Inlägg av Roger Persson »

Jag borra bara ett hål i tråget och svetsa sen fast en bricka med fläns som är gängad invändigt såkart.. På samma sätt som oljepluggen tätar mot tråget.. Då behöver man bara punka fast det för de blir tätt ändå med hydralkoppling.. Sen så körde jag med en vanlig hydral koppling som man sen skruvar fast en vinlad.. Sen en vanlig hydralang.. Sen kopplar man det till 15 mm hydralrör som man svetsat den anslutning som man har på turbon.. Då får man lite flex.. Kan va bra om man behöver byta topp packning.. Då går de ju släppa och lyfta några mm och suta in den nya..

Finns ju grövre hydralkopplingar ifall man inte tyckkar 15 (12) invändigt duger.. För mej funkar det.. Bara utloppet är över oljenivån.. Det är viktigt.. Skvalp plåtar i tråget är att föredra.. Om man tänkt svänga häftigt..
Användarvisningsbild
mrjonssson
Ganska mycket laddtryck
Inlägg: 70
Blev medlem: tis aug 30, 2005 4:43 pm
Ort: Lilla lycksele... :)

Inlägg av mrjonssson »

vad är det för bil?
En liten snubbe från lilla lycksele... som håller på att lära sig! Om turbo byggen... mycket intressant.
Användarvisningsbild
Roger Persson
Forumsberoende
Inlägg: 1644
Blev medlem: mån mar 13, 2006 9:35 pm
Ort: Laxå
Kontakt:

Inlägg av Roger Persson »

Min bil? Eller? :)
Kirre
HK Performance
Inlägg: 1890
Blev medlem: tor jun 02, 2005 11:35 am
Ort: Lycksele

Inlägg av Kirre »

dra och köp grejer på tex. valmet swelog eller liknande där har de slang press mm till hydraul slangar upp till 40mm tror jag och sen så borde det finnas grejer att sätta på tråget också
Håkan Kirjonen

Evighetsprojekten
Skriv svar