En fråga ang tändning b230 VEMS

Grundläggande diskussioner om turbo-trimning
940turboplus
Lite mer laddtryck
Inlägg: 24
Blev medlem: ons sep 19, 2012 3:39 pm

En fråga ang tändning b230 VEMS

Inlägg av 940turboplus »

Tjena! jag och en bekant till mig va ute och mappade bilen min för några dar sen. det gick bra tills topppackningen gav sig! det måste ha hänt på sista svepet vi gjorde för efter det så drog tempen iväg och vit rök som följd.. nu har ja bytt packning och vi har vart ute igen och ställt ner tändning samt laddtryck lite grann. 13,5 grader tändning och 1,9 bar laddtryck. men när topppackningen gick så låg vi på 2,1 bars laddtryck och 15,5 graders tändning. en sak som är ganska viktig är att ja glömde efterdra toppen efter varmkörning klantig som ja är :( (nu är den efterdragen haha) ja tror eller rättare sagt vet att det va därför packningen inte höll men vi vart lite fundersamma på hur mycke tändning man kan köra på? vore fint att köra på samma mapp som innan för då snöt det på ordentligt! har kollat på lite tändmappar på folk som åker på 98 okt och dom ligger upp mot 18 grader i tändning. så hur mycke tändning kan man köra på? vad är "max" liksom? vi hörde inga spikningar när vi mappade bilen innan det gick sönder.

Motorn
B230 med H-profil och oljekylda kolvar
531 topp portad av tommy luhr
jens gustavsson grenrör som det sitter en TB-60 snurra på
VEMS med delphi 788cc spridare
walbro 255 pump
98 oktan
Senast redigerad av 940turboplus den tor jun 13, 2013 12:41 pm, redigerad totalt 1 gånger.
Användarvisningsbild
fredde_vit_pv
Sävar Turbo Racing
Inlägg: 2273
Blev medlem: sön dec 07, 2003 4:38 pm
Ort: yttertavle/umeå

Re: En fråga ang tändning b230 VEMS

Inlägg av fredde_vit_pv »

Mätte ni mottryck i grenröret? min gissning är att något är bottnat och att ladd över ca 1.5
börjar skapa onödig värme.
om det är så klarar motorn inte så mycket tändning!.
Jag har lite större turbo på min B23:a och den räckte 1000cc spridare inte ens till 1.5 ladd!
Att backa tändningen när det börjar bli onödigt höga tryck och varmt i motorn hjälper till viss del men det är ju svårt
att ge råd hur mycket som behövs för att rädda toppackninjgen..

/Fredde
940turboplus
Lite mer laddtryck
Inlägg: 24
Blev medlem: ons sep 19, 2012 3:39 pm

Re: En fråga ang tändning b230 VEMS

Inlägg av 940turboplus »

Nej mottrycket mätte vi aldrig! Men ja tror att packningen satt dåligt faktiskt.. Är ju ingen värsting packning heller, kör med elring packning! Men det hade vart kul med nån som åker med liknande setup som kan berätta hur mycke tändning dom kör med :)
Användarvisningsbild
Se88e_K
Forumsberoende
Inlägg: 1065
Blev medlem: tor maj 07, 2009 6:05 pm
Ort: Halmstad

Re: En fråga ang tändning b230 VEMS

Inlägg av Se88e_K »

Jag körde med:
b23et botten 9:1 i komp
Lite lätt portad 405 topp med agap g253 kam 12,5mm lyft
original packning
12:9 topp bultar
H1e turbo 54in/65ut
98oktan

Laddade som mest 1,95bar med denna tändmapp:

Bild
Sebastian Kristensson
b230 16v turbo 638whp/625wnm @1,9bar
2016: EDPS Emmaboda 10,62/217kmt 402m opreparerad bana
Malmö raceway 6,69 201m klistrat tyvärr ingen slutfart
Action Meet Mantorp 10,20/217kmt 6,62/201m
Malmö raceway 6,62/173kmt

Sponsorer: Tuneitmotorsport | Speeding.se | KL Racing | do88
Användarvisningsbild
Johan Lindberg
Forumsberoende
Inlägg: 750
Blev medlem: mån nov 08, 2004 6:26 am
Ort: Bollnäs
Kontakt:

Re: En fråga ang tändning b230 VEMS

Inlägg av Johan Lindberg »

Har inte mappen här men.

Ford ohc
7.8:1
98oktan
orginal kam
h1e

320kp ca 16grader
280kp ca 19grader

så kring 17-18 grader hade den nog vid 2bars ladd när jag var ut å provade senast, loggade aldrig, tyckte höra nå små pickel, tänkte backa av mot 13grader vid 320kp vid nästa test så kan man kanske gå på lite mer sen efter just vridmax. Det är väll nu man börjar vara i gränslandet å famla om det är vettigt å ladda mer när man måste backa av tändning, känns som det är bänk å bra spiklyssning som gäller om man skall veta.
940turboplus
Lite mer laddtryck
Inlägg: 24
Blev medlem: ons sep 19, 2012 3:39 pm

Re: En fråga ang tändning b230 VEMS

Inlägg av 940turboplus »

Grymt att ni har svarat! Nu vart man mer säker på att det va packningen som satt dåligt! Är bara att åka ut och mappa vidare då :) den svarar så jävla bra på tändning så det är surt när man va tvungen att gå ner :( nån som vet när TB-60n blir bottnad? Är det runt 400 pollar? Mvh
Användarvisningsbild
Jens Gustavsson
Sävar Turbo Racing
Inlägg: 21750
Blev medlem: mån sep 22, 2003 5:47 pm
Ort: Tomterna/sävar
Kontakt:

Re: En fråga ang tändning b230 VEMS

Inlägg av Jens Gustavsson »

940turboplus skrev:Nej mottrycket mätte vi aldrig! Men ja tror att packningen satt dåligt faktiskt.. Är ju ingen värsting packning heller, kör med elring packning! Men det hade vart kul med nån som åker med liknande setup som kan berätta hur mycke tändning dom kör med :)

kolla mottrycket innan ni laddar på med laddtryck och tändning, det kan bli upp mot 10 grader skillnad imellan en turbo som ger högt avgastryck och en som ligger typ 0.4bar under som de bör på dessa motorer.

sen komihåg att allt över 1.7bar med vanlig 98oktan är extremt högt och man måste ha 110% koll på allt och det ska va byggt för den sopan. sen stirra er inte blind på laddtryck det är effekt man ska få :)

mvh jens
Moker
Ganska mycket laddtryck
Inlägg: 85
Blev medlem: mån maj 11, 2009 11:32 pm

Re: En fråga ang tändning b230 VEMS

Inlägg av Moker »

1an och 4ans cylinder, packningen va oval på ringarna kring cylinderloppen ut mot kylkanal på insugsidan, på bägge cylindrarna.. Blir väl som minst tryck på packningen i ändkanterna ifrån topplocksbultarna, dvs på cyl 1 och 4a.. Det spikar inte, dock så glömdes det att efterdra så trycket på packningen va som sagt inte som de skulle därav den blåsta packningen på cyl 1 och 4a? Vad tror ni?

Mappningen är de koll på, mottryck är inte mätt, men har kört liknande turbo och avgashus på större motor med bättre fyllningsgrad utan något riktigt problem med mottryck kring 1.8-2 bar! Vet att de här motorerna gillar tändning och den svarar fint som fan på det! Så det finns massor att hämta där, men känns som största problemet är just original topplockspackning utan o-ring eller liknande? Men de sägs att de har körts flertal med kring 500 hk med original packning?

Tändkurvan är som sagt snäll vid vridmax, precis som det ska vara! Lite tråkigt dock utan elektronisk laddstyrning då motorn verkar tappa fyllningsgrad på varv, det är inte turbon som tar stopp, samma beteende på lägre laddtryck också.
Skriv svar