Autronic SMC

Insprutning, Tändsystem och Elektronik

Moderator: backeliten

Användarvisningsbild
blownharley
För mycket laddtryck
Inlägg: 141
Blev medlem: tor jan 27, 2005 11:54 am
Ort: Insjön, Dalarna

Autronic SMC

Inlägg av blownharley »

Jag har fått erbjudande att köpa ett Autronic SMC men vet inte om det är för gamla grejer att lägga ned någon energi på? Är det någon som har koll på detta system?

Mvh
Peter
Användarvisningsbild
mattias
Admin
Inlägg: 10094
Blev medlem: ons okt 22, 2003 10:25 pm
Ort: Sävar
Kontakt:

Re: Autronic SMC

Inlägg av mattias »

Det är helt ok beroende på var du lagt ribban, många kanske idiot-förklarar mig då de tycker programvaran ser ålderdomlig ut. Men den är rätt kompetent på det den faktiskt gör, men har så klart begränsningar. Det beror på vad du tänkt göra med den.
Du kommer behöva separat enhet för bredbands-lambda. Det är samma kontaktstycke som stora kontakten till VEMS (Econoseal 36 pin). Jag kan fixa enhet och kontakt om det är intressant.
Mattias Säfsten (fd Sandgren)
Säljer, installerar, mappar och justerar motor-styrsystem och tillbehör.
Återförsäljare för MaxxECU, Link, ECU Master, VEMS, m.fl.
Nav-dyno och motor-bänk i Sävar vid E4.
Säljer, flödestestar och tvättar bränsle-spridare.
Skicka mail, PM eller ring vid intresse. Innehar F-skatt. Jobbar mest i norr.
Användarvisningsbild
Johan Lindberg
Forumsberoende
Inlägg: 750
Blev medlem: mån nov 08, 2004 6:26 am
Ort: Bollnäs
Kontakt:

Re: Autronic SMC

Inlägg av Johan Lindberg »

Sen så klarar det väll inte av att köra dwell styrning på spolar så du måste ha ett separat tändsteg som klarar de själv, typ msd dis eller autronics egna cdi.
En kompis skyline kördes de med en jaguar wastefire 6cyl spole och 3st bosch tändsteg från nån saab som styrde uppladdningen själv. Men dom var inte gratis heller nya å svåra att hitta på skroten numera.
Skriv svar