Jag har en rallycrossbil med tvärställd motor och förgasare i bakkant, jag har inga som helst värmeproblem med maskin utan den ligger alltid stabilt i temp även på heta sommardagar.
Jag skulle däremot gärna vilja ha lite svalare luft till förgasarna om det gick att ordna.
Hade först planer på att bygga plenum på förgasarna och dra slang till ett filter i fronten men det är uteslutet pga utrymmesbrist.
Framkant på huv = lågtryckzon, dvs bra ställe att släppa ut varmluft på (om jag läst rätt när jag sökt runt i ämnet)
Bakkant huv = högtryckzon, bra insläpp men vissa verkar påstå att om man tar in luft där så kan man sabba luftflödet genom kylaren?
Skärmar och huv är i glasfiber med rallycrosspassning, dvs det är lagom glest redan men det kanske går att styra luften bättre

Min tanke är då att ta upp ventilation i framkant huv för att få ut lite mer varmluft men också ta upp ventilation precis ovan filter i bakkant huv. Frågan är ju då, förlorar jag mer än jag tjänar?