Igår provkörde jag bilen ute på stan.
Resulterade i en böteslapp och några piskade bilar.
Roligast var nog att köra mot en Nissan 350.....
Åkte hem med samma småmissar som jag åkte dit med.
Efter mkt velande om jag skulle åka till Östersund och deras 402m körning idag så bestämde jag mig för att åka.
Detta trots att bilen missar mera ju mer man laddar.
Efter 10 mil (I Sollefteå) så slutade servon att fungera.
Det visade sig att returslangen skavde mot en remskiva med läkage som följd.
När det var ordnat så åkte vi utan missöden till Östersund.
Efter sedvanlig besiktning osv så körde jag 1 repa på 0,6 i ladd.
Bilen missar hela vägen men jag "vann" iaf repan.
Tiden blev blygsamma 13,92/160,1.
Efter det så drogs laddet upp lite men då missade bilen så mkt att den inte var körbar.
Knackade ihop tändstiften och snålade av den lite på mappningen och drog iväg på en provrepa med Dalle vid ratten och jag vid datorn.
När han kliver på så drar bilen något fruktansvärt mer än innan. Tills vi sköt lös ett tryckrör det vill säga. Och när röret slog i huven (med 4 fina bucklor som följd) så slogs lufttempgivaren av! Utan den så vågade jag inte köra mera fullgasrepor utan vi drog oss hemmåt istället. Fick snåla ner flera gånger eftersom mappningen blev galen utan den sensorn.
MEN....när jag väl hittade en fungerande inställning så visade det sig att bilen går bra nog mkt bättre. Det märks om inte annat på att kopplingen numera inte alls pallar med. Slirar direkt vid gaspådrag på 3-4-5an typ.
En liten bild från idag:
