Men friggolit är ju inget smidigt material att jobba med, det går ju knappast slipa till en fin yta.. dessutom väger det ingenting.
Om man bygger ett fackverk av spånskivor kan man fylla tomrummen med friggolitblock i botten som utfyllnad, sedan byggskum som man skrapar av och sedan spackla/sprutspackla upp den sista fina ytan, då kan man dessutom använda polyester och glasfiber rakt av.
Säg att det kan gå åt ett 50 tal skivor, det får man för 5000 spänn.
Är lite mer intresserad av pris ifall man skulle få dom frästa, jag känner en kille som jobbar med skivfräsning, jag ska höra med hans farsa som är delägare vad det kan gå på.
Om man har väldigt fint skurna cellplastblock 100x100mm, man kan använda S80 100mm cellplast isolerskivor och bara kapa dom på "höjden". Materialpris 88kr/m^2, åtgång kanske 40 kvadrat max, dvs 3500kr beroende på hur stor bil man vill göra

Därmed får skivorna bli CC112x112mm.
Längs ut kan man bygga en ram med spårfrästa reglar att ställa skivorna i.
Skivorna som går på längden får man ju skarva på mitten också men det bör inte vara några problem om man använder breda brädor, skruvade från båda håll och lite smalare cellplastblock. just där.
Är tyvärr bara inte så haj på 3D ritning och vet inte vad man ska använda för program heller. Vore ju en fördel om man får fram en fin kaross till att börja med.
Men har inte ekonomi för ett sådant projekt i dagsläget iaf.
Fränt vore det hur som hellst, och kul att följa denna tråd!
