Holley säljer 4 olika modeller.
Terminator, Avenger, HP, Dominator
Avenger. Säljs i KIT-form som TBI eller Multiport och är kompletta med bränslesystem och riktar sig till förstagångs-installeraren som vill byta ut sin förgasare. Mappas med handkontroll men kan uppgraderas till HP och mappas vidare med dator om man vill. Komplett med alla givare som behövs för att starta TPS, IAC, IAT, CTS och WB.
Terminator. Säljs i KIT-form som Avenger men denna är en komplett spjällenhet med spridarna under spjället för att fungera väl på "våta" insug och ersätta förgasare. De har 4 olika kit på soppa-sidan som man köper till med regulator, pump, filter, slang beroende på hur lyxigt man vill ha det. Mellan 250-600hp. Kan uppgraderas till HP och mappas med dator om man önskar. Annars medföljer handkontroller. Alla givare som behövs följer med för att starta. TPS, IAC, IAT, CTS och WB.
HP. Finns i retrofit-kit och plug n play till LS motorer. Kan även köpas styckvis som ECU och välja härvor efter behov. Givare köps i kit-form, styckvis, eller så använder man befintliga. Holley säljer de givare som de har stöd för under egna partnummer. Härvor kan köpas färdiga, som flying leads eller bara kontaktstycken. HP har stöd för 1st WB. Bosch eller NTK. (klarar mettis, E85, och bensin) klarar driva 8 spolar, 8 spridare och har 4 oanvända in/utgångar som kan nyttjas till egna givare, boostcontrol, vatten-mettissprut, progresiv lustgasstyrning i 4st mm mm.
Dominator har alla funktioner som HP men 4st extra kontaktstycken. Har 12 spridardrivers och klarar 2 WB. 40+ in och utgångar som kan köra Termistor, PVM, 12v, 5v, frekvens. mm. Dessutom klarar den av Drivebywire och styr elektriska växellådor som tex GM 4L80E utan extern kontroller.
Priserna blir nog lite för mycket säljprat. Skulle jag tro. Och det finns så många olika varianter att välja på, samt paketeringar för varje person.
Men vi kan ta tex ett exempel på HP boxen med flying lead och bosch lambda. Så ligger den på 12500:- Denna motsvarar väl de flesta andra system som finns på marknaden utan att namnge dem
Du får loggning i Racepak-nivå
Du får boost controller i nivå med AMS-1000/2000
Du får lustgas controller likt de värsta boxarna på marknaden
Du får traction controller stöd med ett modulköp från Davies för en 1/5 del av kostnaden pro boxen. (med mer funktion)
Du får water/meth controller inbyggt.